Horúca sprcha, mätový čaj aj zázvor. Nielen to je prvá pomoc pre upchatý nos

Nepríjemne upchatý nos nie je ani v lete ničím výnimočným. Stačí, aby sa párkrát premenilo počasie a je to. Najskôr sa objaví štiepanie v nose. Suchá sliznica páli a často kýchame. Potom sa nádcha prehupne do štádia, kedy máte totálne upchatý nos a najradšej by ste smrkali v kuse. Lenže smrkanie žiadnu úľavu neprináša a navyše vám nekontrolovateľne kvapká z nosa. A presne to je chvíľa, kedy túžime po jedinom. Po rade, ako upchatý nos uvoľniť.

My pre vás máme rád hneď niekoľko. Dávajte ale pozor na to, aby ste niečo nezanedbali. Pokiaľ vaša nádcha trvá dlhodobo a možno sa nedaj bože ešte zhoršuje, vydajte sa určite k lekárovi. Ten zistí príčinu a nastaví vhodnú liečbu. S obyčajnou nádchou si však v pohode poradíte sami a môžete vyskúšať aj niektoré z našich babských rád aj osvedčených tipov.

Zvlhčovač vzduchu
Zvlhčovače vzduchu sú v poslednej dobe veľmi obľúbenými pomocníkmi v domácnosti. Zabraňujú suchému vzduchu tým, že do ovzdušia dodávajú potrebnú vlhkosť. A presne to pri nádche potrebujete. Zvlhčiť suchú a boľavú sliznicu.

Čtěte také:

Zacvičte s diabetom: Tipy, vďaka ktorým to pôjde samo

Teplý obklad
Teplý obklad, ktorý si priložíte na čelo, môže cesty nosa pekne spriechodniť. Povoliť by mal onen zákerný hlien, ktorý vás trápi. Skúste si párkrát počas dňa pravidelne na 15 minút obklad na čelo priložiť. Uvidíte, že vám bude lepšie celkovo.

Zázvor
Keď ide o zázvor, máte veľa možností, ako ho pri nádche využiť. Môžete priamo vdychovať paru z hrnca, do ktorého umiestnite zopár kúskov tohto zázraku prírody. Taká inhalácia by mala uvoľniť hustý hlien a prispeje k ľahšiemu smrkaniu. Zázvor vám ale tiež pomôže klasicky v čaji.

Horúca sprcha
Horúca alebo teplá sprcha je príjemná sama o sebe. Krásne uvoľní dutiny a para prečistí nos. Doprajte si pár minút pod takouto horúcou sprchou a zhlboka dýchajte. Už pri vychádzaní z vyhriatej kúpeľne sa vám bude dýchať oveľa lepšie.

Mätový čaj
Dostatočná hydratácia organizmu je dôležitá vždy, nielen pri nádche. Ak však budete počas tohto únavného procesu, kedy sa vás nádcha drží, popíjať mätový čaj, prospejete si dvojnásobne. Mentol, ktorý mäta obsahuje, riedi hlien. Ľahšie ho vysmrkáte a nos uvoľníte.

Ďalšie tipy, ako uvoľniť upchatý nos
S nosnými kvapkami a sprejmi by sme mali byť vždy veľmi opatrní. Určite urobíme najlepšie, keď budeme dodržiavať pokyny lekárnika a nebudeme liečivo nadužívať. Na nosných sprejoch si totiž rýchlo môžeme vypestovať závislosť a zarábame si napríklad aj na chronickú nádchu. Než tak po kvapkách siahnete, dajte šancu niektorému z našich ďalších tipov.

dajte si korenené jedlo
v noci zvážte pridanie vankúša navyše
nezabúdajte na dostatočný pitný režim
pochutnajte si na silnom a chutnom vývare
doprajte si príjemnú masáž tváre. Aj tá by mohla dutiny uvoľniť
počas nádchy zaraďte do jedálnička cesnak
vyskúšajte bylinné čaje
niektorí ľudia nedajú dopustiť na výplach nosa soľným roztokom
poobzerajte sa po mentolovom, borovicovom alebo mätovom vonnom oleji
siahnite po morskej vode
vyskúšajte dychové cvičenia
pozor na to ako sedíte. Mali by ste mať pekne rovný chrbát
stavte na chren
oblečte si na noc mokré ponožky a obaľte ich potravinárskou fóliou
skvelé sú tiež nosné krémy
do hrnčeka teplej vody pridajte lyžicu jablčného octu a med
vrhnite sa na krájanie cibule

Nejnovější články

Další články autora