Špeky na bruchu hyzdia postavu. Navyše môžu byť nebezpečné. Obvod pása je totiž priamym ukazovateľom množstva tzv. viscerálneho tuku. Viscerálny tuk sa nachádza vo vnútri brušnej dutiny a obaľuje všetky vnútorné orgány. Podkožný tuk je uložený tesne pod kožou, viditeľný voľným okom. Hromadením viscerálneho tuku sa zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky, vysokej hladiny cholesterolu, depresie, rakoviny, demencie, artritídy, sexuálnych dysfunkcií a ďalších civilizačných chorôb.
Na ukladanie tohto typu tuku má veľký vplyv nevhodné zloženie jedálneho lístka, nepravidelnosť v jedle a tiež hladovanie alebo dlhodobo príliš veľký kalorický deficit. Vplyv má aj psychická pohoda. Pokiaľ ste neustále v strese, budete k tomuto problému náchylnejší ako kliďasové. Telo sa pri nedostatočnom príjme potravy dá do boja a začne obaľovať dôležité orgány tukom, aby sa ochránilo pred hladovaním.
Brucho ako alarm
Je to tu – okamih pravdy. Na zmeranie obvodu pása vám postačí obyčajný krajčírsky meter. V ktorých miestach pas správne merať? Uprostred vzdialenosti medzi spodným okrajom dolného rebrá a horným okrajom bedrovej kosti. U žien sa udáva zvýšené riziko civilizačných chorôb, pokiaľ je ich pás širší ako 80 cm, a skutočne vysoké riziko nad 88 cm. (Muži by sa nadsebou mali zamyslieť pri obvode pása nad 94 cm, pás nad 102 cm je pre mužov alarmujúci). Boj so slaninami na bruchu však nie je ľahký. Vyžaduje vytrvalosť, úpravu jedálnička a predovšetkým správny druh pravidelného cvičenia.
Čtěte také:
Ako ideálne zladiť kabelku s outfitom
Hormonálne bruško v období menopauzy či andropauzy
Zvyšovanie hladiny estrogénu spôsobuje u mužov takzvanú gynekomastiu – teda zväčšovanie prsných žliaz. Ženy sa zase stretávajú z redistribúciou tuku z oblasti pŕs a bokov práve do oblasti brucha. Dochádza tiež k postupnému oslabeniu činnosti vaječníkov a strate menštruácie, čo spôsobuje spomalenie hormonálneho systému. Telo tak začne postupne prechádzať do obdobia útlmu. Hoci prechod nastáva vo veku okolo päťdesiatich rokov, hladiny hormónov začínajú klesať už o niekoľko rokov skôr, a preto môžu muži aj ženy pocítiť niektoré zmeny už v nižšom veku.
Ako spáliť tuky
Nezabúdajte na pravidelný pohyb
Kľúčom k úspešnému spaľovaniu tukov je pohyb pri optimálnej tepovej frekvencii. Keď sa váš tep pohybuje vyššie (napríklad pri aerobiku), lapíte po dychu a neúmerne sa potíte, vaše telo spaľuje iba cukry. Týmto spôsobom možno zlepšíte svoju kondíciu, tukové zásoby však zostávajú nedotknuté. Naopak pokiaľ je pri vašom pohybe tepová frekvencia nižšia ako optimálna (napríklad pri rýchlejšej chôdzi), trvá až 40 minút než začnete tuky spaľovať.
Do skupiny športov sa radí napríklad jazda na bicykli, plávanie, tanec, beh, ale aj pilates. Takýto pohyb účinne redukuje viscelárny tuk.
Jedzte zdravo
Dôležité je myslieť aj na správne stravovanie – a to tak z hľadiska zloženia, ako aj dodržiavania pravidelného režimu. „Je vhodné konzumovať veľa zeleniny, ktorá obsahuje vlákninu, a taktiež dodržiavať pitný režim. Je potrebné vyhnúť sa údeninám, bielemu pečivu a bielej múke aj sladkostiam,“ odporúča lekár Pavel Turčan.
Prestaňte fajčiť a piť alkohol
V období prechodu je vhodné skoncovať so zlozvykmi, ako je fajčenie či pitie alkoholu. Najmä s pribúdajúcim vekom sa negatívne účinky týchto látok na ľudské zdravie zvyšujú. Alkohol je zároveň bohatý na obsah cukrov a jeho konzumácia výrazne zvyšuje riziko priberania a zväčšeného brucha.
Poraďte sa s lekárom
Všetky zdravotné problémy by ste však mali konzultovať so svojím lekárom!