Zacvičte s diabetom: Tipy, vďaka ktorým to pôjde samo

Pohyb je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Pre diabetika je však úplne zásadný. Napomáha normalizovať hladinu cukrov aj tukov v krvi, znížiť krvný tlak, zlepšiť kondíciu a psychický stav. Zaraďte do svojho každodenného života pravidelnú pohybovú aktivitu a podporte tak svoje zdravie.

Zmierniť príznaky diabetu alebo cukrovky je možné práve pohybom. Krátkym, avšak pravidelným a správne vykonaným cvičením pomáhate na zlepšenie svojho zdravotného stavu a zvyšujete efekt liečby diabetu. Prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu začať pravidelne sa hýbať.

Postavte sa k tomu čelom
Ak máte pocit, že šport nie je nič pre vás, nebojte sa. Nemusíte hneď začať behať maratóny. Naopak je potrebné vybrať vhodnú pohybovú aktivitu pre vašu kondíciu a zdravotný stav a začať pozvoľna. Postupne navyšujte intenzitu záťaže aj čas. Nájdite si aktivitu, ktorá vás bude baviť, len tak pri svojom predsavzatí vydržíte dlhodobo. K najvhodnejším aktivitám patrí chôdza s paličkami (nordic walking), beh, plávanie, jazda na bicykli, beh na lyžiach, tanec a ďalšie.

Čtěte také:

Choďte a budete fit. Potreba je ale správna technika, aby mali nachodené kroky skutočne prínos

Šaty robia človeka
Prezlečte sa do športového oblečenia. Vytvoríte si tak svoj rituál a lepšie sa na cvičenie naladíte. Urobte si radosť a kúpte si niečo nové, v čom sa sami sebe budete páčiť. Zvoľte také oblečenie, ktoré vás nebude obmedzovať v pohybe, bude priedušné a budete sa v ňom cítiť dobre.

Chytré hodinky
Ďalšou užitočnou vychytávkou modernej doby sú šikovné hodinky alebo športový náramok, ktorý popri spočítaných krokoch zmeria aj spálené kalórie alebo tepovú frekvenciu. Môžete si nastaviť vlastné denné ciele pohybovej aktivity a múdre hodinky vám pomôžu ustrážiť, ako si vediete. Aj keď si množstvo krokov merať nebudete, skúste pre začiatok viac chodiť v rámci svojho bežného dňa. Namiesto toho, aby ste sa zviezli autom alebo MHD, bežte pešo alebo aspoň vystúpte o zastávku skôr.

Vo dvojici sa to lepšie tiahne
Zožeňte si parťáka. Vzájomná podpora vás bude motivovať k ďalším výkonom. S partnerom sa môžete dohovoriť na spoločnom cvičení v telocvični, v bazéne, parku či v pohodlí domova. Niekomu treba bude vyhovovať zdieľanie svojich cvičebných úspechov na diaľku.
Spoľahlivým parťákom, ktorý vás niekoľkokrát denne donúti vyraziť von na čerstvý vzduch, je pes. Skúste spoločné prechádzky predlžovať, vyrazte na výlet alebo preskúmať iný park, než kam chodíte každý deň. Aspoň jednu venčiacu výpravu denne absolvujte vo svižnejšom tempe, nech si obaja dáte trochu do tela.

Majte na pamäti, že je nutné dbať na prevenciu zranení a vzniku hypoglykémie. Začnite pozvoľna. Vždy rešpektujte svoje telo. Keď cítite bolesť alebo snáď dýchavičnosť, prestaňte a závažnejšie ťažkosti konzultujte s lekárom. Nikdy nešportujte na lačno! Porozprávajte sa so svojím lekárom, ako prispôsobiť dávkovanie liekov a príjem energie pri pohybovej aktivite. Možno bude práve u vás potrebné znížiť alebo vypustiť dávku lieku pred fyzickou záťažou. Pozornosť venujte aj pitnému režimu. Vydržte a uvidíte, že sa dostaví nielen zlepšenie vašej fyzickej kondície, ale budete mať aj lepšiu náladu.

Nejnovější články

Další články autora