Ako sa v horúcom lete správať, aby sme sa vyhli obličkovým kameňom

Ľudia často nemyslia na dostatočný pitný režim, ktorý by bol úmerný stratám tekutín na podklade potenia, vyparovania a určite aj v určitých prípadoch fyzickej aktivite. Letné mesiace sú navyše v poslednom čase späté s dlhšie trvajúcimi vysokými teplotami a mnoho obyvateľov trávi zahraničnú dovolenku v teplých oblastiach. Na otázky odpovedá MUDr. Pavel Drlík, urológ z ÚVN.

Ako pôsobí pitný režim na tvorbu kameňov?

Dostatočný a správne rozložený pitný režim je dôležitá súčasť nešpecifickej metafylaxie. Moč je hypersaturovaný roztok, v ktorom sa nachádzajú okrem iného aj kameňotvorné látky. Je potrebné, predovšetkým v teplých mesiacoch, príjem tekutín zvýšiť, aby moč nebol ešte viac koncentrovaný. Zároveň zvýšený príjem tekutín čiastočne zvyšuje pH moču, a to predovšetkým tam, kde pacient nedodržiava nízkobielkovinovú stravu.

Čtěte také:

Hydratácia, suché kefovanie aj vyvážená strava

Ako sa v lete správať, aby sme sa kameňom vyhli?

V prvom rade je nutné upraviť pitný režim. Pacienti s obličkovými kameňmi by mali prijímať minimálne 2 l tekutín denne. V letných mesiacoch až do 3 l s ohľadom na potenie, aktivitu a teplotu okolia. Z toho by mala byť polovica čistá voda. Dôležitá je rovnomernosť prijímania tekutín. Ďalším dôležitým faktorom je reštrikcia príjmu živočíšnych proteínov, soli a normálny príjem vápnika. Mliečne výrobky odporúčame prijímať medzi hlavnými jedlami. Časť vápnika a šťavelanov sa vyzráža v črevnom trakte a odíde so stolicou.

Prídeme na ne vždy až vo chvíli veľkej bolesti (koliky) alebo sa o nich môžeme dozvedieť bez vyšetrenia aj skôr? Ako?

V „pokojovom stave“ nás na prítomnosť kameňov môže upozorniť občasné pobolievanie v bedrách, spojené s trvajúcim výskytom baktérií v moči, občasná prítomnosť krvi v moči (ako mikroskopicky tak aj makroskopicky). Veľakrát je prítomnosť obličkových kameňov zistená náhodne pri vyšetrení pre iné ťažkosti, ako vedľajší nález (pri ultrazvukovom vyšetrení, bežnom snímke brucha alebo CT vyšetrení). V akútnom stave nás na prítomnosť obličkových kameňov upozorní obličková kolika. To je stav spojený s kolikovitými bolesťami v bedrách, pocitom na zvracanie alebo priamo so zvracaním, opocenosťou, slabosťou. Pokiaľ je blokovaný moč infekčný, je stav spojený aj s teplotami.

Nejnovější články

Další články autora